Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/maksimumsac/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 250
FUE Tekniği

FUE Tekniği

Haziran 20, 2018 Yorum yapılmamış

FUE tekniği, günümüzde saç ekimi alanında uzman plastik cerrahlar tarafından en sık tercih edilen saç ekimi uygulamasıdır. FUE tekniği, saç ekimi uygulamasının diğer ekim tekniklerine göre çok daha hızlı ve kolay gerçekleşmesini sağlar.

FUE tekniği ile yapılan saç ekimi uygulamalarında, donör bölge adı verilen greftlerin alınacağı bir bölge belirlenir. Ense bölgesi ve kulak arkası bölgesi saç ekimine en uygun greftlerin bulunduğu bölgelerdir. Saç ekimi uygulanmasına başlanmadan önce yapılacak lokal anestezi ya da sedasyon uygulaması ile, operasyon sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmesi önlenir. Mikro motor cihazlar kullanılarak donör bölgeden belirlenen sayıda saç kökü çıkarılır. Alınan bu greftler özel bir solüsyonun içerisinde bekletilir. Daha sonra FUE tekniğinde kullanılan özel bir cihaz ile ekim bölgesine nakledilir.

FUE tekniği ile yapılan saç ekimi uygulamaları, ortalama 6-8 saat sürmektedir. Tek seans yapılacak ve FUE tekniği kullanılan saç ekimi uygulamasında ortama 3000-6000 arasında greft ekilebilir.

Saç ekimi işleminde FUE tekniğinin tercih ediliyor olmasının bir diğer nedeni, operasyon sonucunda herhangi bir iz kalmaması ve iyileşme sürecinin hızlı olmasıdır. FUE tekniğinde kullanılan özel cihazlar sayesinde donör bölgeden en fazla sayıda greft alınıyor. Alınan bu greftler herhangi bir zarar görmeden, nakil bölgesine yerleştiriliyor.

Saç ekimi operasyonlarında önceden kullanılan FUT tekniğinde, ekilecek greftlerin alınacağı nakil bölgesi derisiyle birlikte çıkarılmaktaydı. Bu nedenle FUT tekniği gerçekleştirilerek yapılan saç ekimi operasyonları sonrasında iz kalmaktaydı. Ancak FUE yönteminde saçlı bölgeden herhangi bir deri alınmaması ve greftlerin alımında özel cihazlar kullanılması, saç ekimi operasyonlarını kolaylaştırdı. Bu sayede FUE tekniği uygulanarak yapılan saç ekimi operasyonlarından sonra iz oluşumu önlenmiş oldu.

FUE Tekniği ile Saç Ekimi Öncesinde Neler Yapılmalı?

 • FUE tekniği uygulanarak yapılan saç ekimi işlemleri, ağrısız ve acısız olduğu için kişiye rahatsızlık vermeyecektir. Operasyon öncesinde dikkat edeceğiniz birkaç konu ile de işlem sonrasında herhangi problem yaşama en aza indirebilirsiniz.
 • Saç ekimi operasyonundan yaklaşık 10 gün önce sigara ve alkol tüketimini kesin.
  İşlemden 1 hafta önce vitamin, ağrı kesici ve aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları kullanmayı bırakın.
 • Eğer çalışıyorsanız operasyon sonrasında istirahat etmek için, işyerinizden en az 3 gün izin alın.

FUE tekniğini avantajları

 • FUE tekniğinde alınacak greftler sadece ense bölgesinden değil, vücudun birçok bölümünden seçilebilir. Ense ve kulak arkası bölgelerde yeterli sayıda greft yoksa sırt, kol, boyun gibi bölgelerden de kıl kökü alınabilir.
 • Tek seans yapılacak saç ekimi uygulamasında alınan greftler kaliteli olduğundan, ekim sonucunda ortalama 4000 adet saç teli ekilmiş olur.
 • FUE tekniğinde mikro motor cihazlar kullanıldığından, saç ekimi operasyonu sonrasında herhangi bir iz kalmaz.

FUE Tekniği ile Saç Ekimi Sonrasında Neler Yapılmalı?

 • FUE tekniği ile gerçekleştirilen saç ekimi operasyonlarının iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Bu nedenle operasyon sonrasında sadece 3 gün istirahat etmek yeterli olacaktır.
 • Saç ekiminden sonra ilk 1 hafta mutlaka şapka takılması gerekir.
 • Operasyon sonrası ekim yapılan bölge olukça hassas olacağından, ilk 15 gün ekilen greftler tutunana kadar darbe ve çarpmalara karşı dikkatli olunmalıdır.
 • Saç ekimi sonrasında ilk yıkama 3. gün gerçekleştirilir.
 • Operasyon sonrasında oluşan kabuklanmalar ise 15 gün içerisinde dökülecektir. Saç ekimi uzmanının vereceği özel bir medikal losyonla, kabuklanmaların dökülme süreci hızlandırılabilir.
 • Saç ekimi sonrası 1. aydan itibaren deniz, havuz, sauna, hamam gibi alanlar kullanılabilir. Spor yapmaya başlanılabilir.

FUE tekniği ile Ekilen Saçların Çıkışı

 • FUE tekniği uygulanan saç ekimi operasyonları, oldukça kısa sürede sonuç verecektir. Operasyon sonrasında oluşan kabuklanmalar 15 gün içerisinde dökülür. Operasyon. Sonrası 15. gün ile 2. ay arasında şok dökülme evresi yaşanır. Bu evrede güçsüz olan kökler dökülür ve yeni saçların çıkması için gerekli olan alan açılmış olur. 3. aydan itibaren ekilen saçlar çıkmaya başlar.
 • Ekilen saçlar ilk aylarda cılız ve seyrek çıksa da 6. aydan itibaren güçleneceklerdir. Saç ekimi operasyonundan yaklaşık 1 sene sonra ise ekilen saçların %90’ı çıkmış olacaktır. Saç ekimi alanında uzman bir plastik cerrah ve doğru uygulanan FUE tekniği ile birinci yılın sonunda, ekilen saçlar doğal görünümlü ve gür bir şekilde çıkmış olacaktır.
Yukarı Çık