Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/maksimumsac/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 250
Sakal Ekimi

Sakal Ekimi

Haziran 20, 2018 Yorum yapılmamış

Sakal ekimi; genetik yapı, hormonal rahatsızlıklar, hastalıklar, ilaç kullanımı ve yanık gibi nedenlerden ötürü sakallarının tamamını ya da bir kısmını kaybetmiş kişilere uygulanmaktadır. Sakallarda görülen bölgesel seyrelmeler, açıklık ve yara izleri sakal ekimi ile kalıcı olarak tedavi edilebilir.

Sakal ekiminde uygulanan teknikler nelerdir?

Sakal ekimi uygulaması FUT ve FUE olmak üzere iki farklı yöntem ile uygulanabilmektedir. FUT yöntemi eski zamanlarda kullanılan bir yöntem olup, ekilen kılların aynı açıyla çıkmasına neden olur. Bu da sakal ekimi sonucunda doğal olmayan, yapay bir görünüme neden olmaktadır.

Günümüzde en sık kullanılan sakal ekimi yöntemi ise FUE tekniğidir. FUE tekniği teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkmış ve plastik cerrahlar tarafından uygulanan bir ekim yöntemidir. FUE yönteminde kullanılan aletler, kılları doğal çıkış yönüne ve açısına uygun olarak yerleştirilmesini sağlıyor. Böylece sakal ekiminde en yoğun ve doğal görünümlü sonuçlar elde ediliyor.

Sakal ekimi nasıl yapılır?

Sakal ekimi operasyonuna başlamadan önce greftlerin alınacağı donör bölge belirlenir. Ense, kulak arkası ve boyun bölgeleri sakal ekimi için uygun olan greftlerin bulunduğu bölgelerdendir. Sakal ekiminde alınan greftler tek köklü olmalıdır. Ekim sırasında tekli kıl kökü kullanılarak en doğal sonucun elde edilmesi sağlanır. Donör bölgeden yeterli sayıda greft çıkarıldıktan sonra, ekim bölgesine nakil yapılır. Alınan kıl kökleri nakledilirken, diğer sakallar ile aynı açıda ve yönde ekilmesine dikkat edilmelidir.

Sakal ekimi operasyonlarında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri, hangi bölgeye ne kadar ekim yapılacağıdır. Ekimin yapılacağı bölgenin belirlenmesinde var olan sakalların arasındaki boşluk ve kişinin yüz şekli göz önüne alınmalıdır. Gerekli sakal analizleri ile kişinin genetik yapısı, kıl köklerinin kalitesi, çıkış açısı ve yönü belirlenir. Bu analizler sayesinde yüzün simetrisine göre sakal ekiminin yapılacağı bölge, ekim yapılacak greft sayısı ve yoğunluğu belirlenmiş olur. Doğru yapılacak sakal ekimi operasyonu sonucunda ise doğal görünümlü ve kişinin yüz yapısına uygun sakallar elde edilmiş olur.

Sakal ekimi sonrası

Sakal ekimi sonrasında oluşan kabuklanmalar ilk yıkama işleminde dökülecektir. Uygulamadan 15 gün sonra ekilen sakal kökleri dökülmeye başlar. Bu dökülme evresi ile kalitesiz olan sakal kökleri dökülürken, yeni ekilen köklerin çıkışı için alan açılmış olur. Sakal ekimi operasyonundan yaklaşık 3 ay sonra ekilen sakallar çıkmaya başlar. İlk 6 aya kadar uzayan sakallar seyrek ve ince tellidir. Ortalama 1 sene içerisinde ekilen kıl köklerinin neredeyse tamamı çıkmış olur. Uygulamadan 1 sene sonra çıkmış olan bu sakallar gür ve doğal görünümlü olacaktır.

Kimler sakal ekimi yaptırabilir?

Sakalında bölgesel dökülmeler görülen veya çeşitli etkilerin sonucunda sakallarını kaybetmiş herkes saç ekimi yaptırabilir. Sakal ekimi yaptırmak için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Daha önce hiç sakalı çıkmamış, halk arasında köse olarak adlandırılan kişiler de sakal ekiminde kullanılan son teknoloji cihazlar ile sakal ektirebilmektedir.

Sakal ekimi sonrası sakal bakımı nasıl olmalıdır?

Sakal ekimi işleminden sonra, ilk yıkama işlemi plastik cerrahın belirleyeceği tarihte gerçekleşir. Sakal ekimi işleminden sonra cerrah medikal bir şampuan ve losyon verecektir. Özellikle ilk yıkama işleminde kullanacağınız losyon, sakal ekiminden sonra oluşan kızarıklık ve kabuklanmaların kısa sürede geçmesini sağlayacaktır. Sakal ekiminden sonra bir süre parfüm, tıraş losyonu gibi kimyasal içerikli bakım ürünleri kullanılmamalı. Kıl kökleri uzamadan tıraş olmak ekim yapılan bölgeye zarar vereceğinden, sakal ekimi sonrasında sakalları kesmek için en az 6 ay beklenmelidir. 6. aydan sonra makas ya da tıraş bıçağı ile sakallar istendiği gibi şekillendirilebilir.

Sakal ekimi fiyatları

Sakal ekimi fiyatları çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterir. Kişinin ihtiyacına göre ekilecek olan greft sayısı, ekim yapılacak bölgenin büyüklüğü, greftlerin alınacağı donör bölge gibi faktörler sakal ekimi fiyatlarını belirleyen en önemli faktörlerdendir.

Sakal ekimi operasyonu el becerisi gerektiren bir operasyon olduğundan, işlemi gerçekleştirecek olan cerrahın bu alanda uzmanlaşmış ve tecrübe kazanmış olması gerekir. Ayrıca ekimin gerçekleştirileceği hastane, operasyon için gerekli son teknoloji cihaz ve aletlere sahip olması gerekir. Hastane gelişmiş donanımlı, cerrah tecrübeli ve ekim işlemi yüksek sayıda greft ile gerçekleşiyorsa sakal ekimi operasyonunun fiyatı da artacaktır.

Yukarı Çık